Kauden parasta tähän mennessä! Eilen lauantaina pelattiin kauden 5. peli. TU pääsi lähtemään otteluun lähes parhaalla mahdollisella kokoonpanolla. MLT:ltä puuttui viime kauden 1.veska, mutta muuten joukkueen kärki paikalla. Odotettavissa oli kuuma peli ja sitähän se lopulta olikin..
1.erä.
Ensimmäinen erä oli yksi parhaita eriä tähän mennessä tällä kaudella, kenties paras. TU hallitsi kolmella kentällä pallollisena ja näytti alusta asti että tänään jää pisteet kotiin. Loistava keskittyminen vaihto kerrallaan joka äijältä ja tältä se sitten näyttää! 1. ja 2. kentät tekivät kaksi maalia molemmat ja MLT onnistui kertaalleen kaventamaan. Tauolle 4-1 tilanteesta.
2.erä.
Toiseen erään lähettiin sillä ajatuksella, että erävoitto otetaan ja saadaan hyvät asetelmat 3.erään. Tässä onnistuttiin kun Tuomas Määttälä ajassa 27:51 Harrin syötöstä YV:llä räpsäytti eikä MLT onnistunut tekemään maalia. MLT pääsi yrittämään YV:llä parikin kertaa siinä onnistumatta. Maalissa "Jalakku" poimi 12 torjuntaa erään, vahva erä! T
3.erä.
Kolmannen erän alussa MLT onnistui kaventamaan tilanteeksi 2-5. Tämän jälkeen alkoi varsinainen tuomari-show, 20min jäähyjä 3.erään joista osa toki aiheellisiakin. MLT osoitti eteläpohojalaasta mentaliteettia ajelemalla TU:n pelaajia miten sattuun. Tänään kulki onneksi erikoistilanteet hyvin ja peli naulattiin kolmella YV-maalilla ja yhdellä AV-maalilla. Loppulukemat 10-4.
Yhteenveto: Tämä peli oli ensimmäinen ehjä ottelu tällä kaudella. Nähtiin myös vähän välähdyksiä siitä mitä TU tulee olemaan tällä kaudella parhaimmillaan. MLT oli ehkä yllättävänkin vaisu. Toki paikkoja oli heilläkin pelin alussa tehdä maaleja mutta tänään ei mennyt sisään. Otteluennakossa virheellisesti kesäkiloista mainitulle Iiro Junnikkalalle tämä peli ei ollut helppo. Kesällä tippuneet 3,6kg ei esteettistä muutosta ollut tuonut, joten TU:n mediavastaava antautui kulmaväännön päätteeksi lämminhenkiseen haliin.
Tuomari työskentelystä voisi olla montaa mieltä. Ehkä linja oli hiukan liian tiukka tämän tyyppisille peleille. Joka tapauksessa isommilta vahingoilta vältyttiin ja mennään eteenpäin. Torjunnat TU 25 - 24 MLT. Pelissä nähtiin myös Tuomas Määttälän 300. tehopiste TU:n paidassa sekä SAMPO UUSITALON maali ja vielä AV:lla. Juhlapäivä!
Kahteen viime peliin 11 pojoa tehnyt ja tänään pelin parhaana palkittu Lauri Hyväri: "Jälleen saatiin peliin hyvä startti ja päästiin karkaamaan jo ekassa erässä. Aiemmista peleistä oppineena tällä kertaa jätettiin ekan erän sulaminen pois ja jatkettiin hyvää draivia pelin loppuun asti Joukkueelta kypsä ja ehjä 60 minuuttinen, mistä voi joka äijä olla oikein tyytyväinen. Ja olihan tuo taas mielettömän siistiä pelata, kun ketju toimii hyvin ja yleisö elää niin hyvin mukana pelissä! Tästä on mukava jatkaa kohti seuraavaa matsia ja toivoo, että tukijoukot löytää myös Kokkolan lehtereille!"
Nyt parisen viikkoa huilia ja reenejä ja pelit jatkuu 17.11 Kokkolassa herkkupelillä Nibacosta vastaan!
10' | Maali | Hyväri Lauri |
10' | Maalisyöttö | Keskisipilä Harri |
10' | Maali | Jämsä Niko |
10' | Maalisyöttö | Haapaniemi Roope-Heikki |
18' | Maali | Määttälä Tuomas |
18' | Maalisyöttö | Hyväri Lauri |
19' | Maali | Jämsä Niko |
19' | Maalisyöttö | Haapaniemi Roope-Heikki |
27' | Maali | Määttälä Tuomas |
27' | Maalisyöttö | Keskisipilä Harri |
45' | Maali | Hyväri Lauri |
45' | Maalisyöttö | Keskisipilä Harri |
50' | Maali | Uusitalo sampo |
50' | Maalisyöttö | Hyväri Lauri |
53' | Maali | Määttälä Tuomas |
53' | Maalisyöttö | Hyväri Lauri |
58' | Maali | Huhtala Aleksi |
58' | Maalisyöttö | Hyväri Lauri |
59' | Maali | Jämsä Niko |
59' | Maalisyöttö | Kopsala Timi |